IPTV in osnove o internetni televiziji
Internet Protokol Televizijs oz. IPTV in osnove o internetni televiziji
IPTV je pri nas bolj znana kot “internetna televizija”. IPTV in osnove o internetni televiziji in v čem se razlikuje od klasične televizije. Razlikuje se po tem, da se video signal do televizorja prenese prek obstoječe internetne infrastrukture in ne več preko klasičnih radijskih frekvenc, satelitskih signalov in kabelskega omrežja.
Uradna opredelitev IPTV, ki jo je odobrila tudi Mednarodna zveza za telekomunikacije: “IPTV je opredeljen kot multimedijski servis, ki vključuje televizijo, video, avdio, tekst, grafiko in podatke, ki se prenašajo preko IP omrežja. IP omrežje zagotavljajo potrebno raven kakovosti storitev, izkušenj, zanesljivosti in interaktivnosti.” IPTV je tudi pri nas že precej dobro zaživel, saj ga ponudniki internetnih storitev ponujajo po relativno nizkih cenah. Ob tem pa obdržijo obstoječe internetne pakete.
Kaj vsebuje paket in kako priključimo našo novo napravo
Paket, v katerem dobimo IPTV, vsebuje opremo, ki omogoča televizorju, da reproducira signal, ki se prenaša preko internetnega omrežja. Poleg tega omogoča konverzijo digitalnih signalov v analogne, zato lahko vsebine predvajamo tudi na starejših katodnih televizorjev, ki so opremljeni samo s činč in SCART vhodi.
Kaj se tiče priklopa na televizor, se to razlikuje od naprave do naprave. IPTV set top box se s televizorjem poveže z RGB (Chinch), SCART ali HDMI kablom. HDMI priključka ne boste našli na starejših modelih televizorjev, na nekaterih pa celo niti RGB priključka. Če pa nima niti SCART priključka, potem dejansko gre za precej zastarel model televizorja.
Shema, kako se IPTV set top box poveže s televizorjem, dobimo v kompletu z napravo. Večina pa je niti ne potrebuje, ker je priklop resnično prosto. V glavnem, povežete IPTV napravo z internetom (z LAN ali USB kablom ali pa preko WiFi. Povežete še kable za video in avdio signal, napajanje in naprava je pripravljena za uporabo.
Običajno ima naprava, ki jo dobite od ponudnika storitev, še veliko drugih možnosti. To je na primer USB vhod, ki se lahko uporabi kot dodatna shramba. USB priključek lahko uporabite tudi, če si želite pogledati neki film, poslušati glasbo ali pa si ogledati fotografije, ki so naložene na zunanji pomnilniški napravi.
Če uporabljate WiFi povezavo, je priporočljivo, da je IPTV set top box nameščen dovolj blizu usmerjevalnika, da ne bi prišlo do prekinitve ravno takrat, ko se bo dogajalo nekaj pomembnega.
Odvisno od naprave do naprav in internetnih storitev, IPTV set top box omogoča še veliko dodatnih možnosti. Gre za dodatke, kot so YouTube (1), Google (2), digitalne radijske postaje itd. Nekatere ponujajo celo možnost povezave z lokalnim pomnilnikom in delitev datoteke v omrežju.
Ali sedaj, ob vsej tej digitalizaciji, sploh potrebujemo IPTV? Pustim vam, da si sami odgovorite na vprašanje.